Micelizacja

Ponieważ ciało ludzkie w około 80% składa się z wody, to właśnie na niej opiera się transport składników odżywczych. Krew, która pełni funkcje transportowe, składa się z niej w blisko 60%, dlatego też substancje, które są dystrybuowane przez wodę – muszą się w niej dobrze rozpuszczać. Wiele suplementowanych przez organizm związków, jest niezwykle trudno rozpuszczalnych się w wodzie, przez co często nie są przyswajane na zadowalającym poziomie. Część z nich potrzebuje do tego tłuszczu, co stanowi jeszcze większe utrudnienie w ich absorbowaniu przez organizm. 

Czym jest micelizacja?

Przede wszystkim jest to jeden ze sposobów znacznego podniesienia wchłanialności składników odżywczych. Micelizacja to inaczej przekształcenie cząsteczek danego związku do postaci, która rozpuszcza się w wodzie, a dzięki temu jest znacznie łatwiejsza do przyswojenia przez organizm. Cząsteczki powstałe w tym procesie są znacznie mniejsze niż natywne cząsteczki danej substancji.  W swej zmicelizowanej postaci tworzą lipofilne solubizaty, które są stabilne pod względem pH i temperatury.  Micele całkowicie rozpuszczają się w wodzie i zapewniają znacznie lepsze i szybsze wchłanianie oraz przenikanie aktywnych składników.

micellen1

Micelizacja może odbywać się już w przewodzie pokarmowym.  Kwasy żołądkowe i odpowiednie enzymy tworzą micele, do których dołączane są substancje rozpuszczalne w tłuszczach i w ten sposób rozprowadzane w organizmie. Przyswajalność powstałego kompleksu nie jest jednak zadowalająca – szacuje się ją na około 30%. Dlatego też najskuteczniejszym rozwiązaniem jest takie opracowanie produkcji suplementu/substancji aktywnej, aby ten w swojej formulacji zawierał już micele, dzięki czemu nie muszą być już one wyprodukowane przez organizm. Wspomniane działanie istotnie zwiększa przyswajalność stosowanego suplementu/składnika aktywnego.

Jakie substancje warto przyjmować w postaci micelizowanej?

Wykazano, że produkty w postaci zmicelizowanej to doskonały nośnik substancji hydrofobowych (“nie lubiących wody”). Dlatego też wspomniane rozwiązanie ma szczególne znaczenie w przypadku wszystkich witamin i innych substancjach rozpuszczalnych w tłuszczach. Należą do nich między innymi witaminy A, D, E, K, beta-karoten,  a także koenzym Q10 i kwasy tłuszczowe Omega-3. Micelizacja stanowi również doskonałe rozwiązanie w przypadku zwiększenia biodostępności kurkuminy.